Välj ditt språk

Artiklar och nyhetsbrev

Olemme rajanneet Suomen Huiluseuran sisältöä vain jäseniemme käyttöön. Mikäli olet jo seuramme jäsen ja sinulta puuttuu vielä tunnukset sivuille, olethan yhteydessä jäsensihteeriimme. Jos et ole vielä jäsen, käy täyttämässä jäsenhakemuslomake 

Nuori Huilisti-kilpailun tuomaristo on nyt julkaistu. Kilpailun arvovaltainen tuomaristo on koottu huilisteista ympäri Suomen. Olemme halunneet tuoda raateihin monipuolisesti kokemusta, nuorta näkemystä, pedagogista osaamista sekä teknistä- ja taiteellista ammattitaitoa niin opettajilta kuin orkesterimuusikoiltakin. Tuomariston jäseninä kilpailussa ovat:

Läs mer …

Improkatin ABC

Musiikin moniosaaja Katri Rehnström on julkaissut kolmannen huilunsoiton opetusmateriaalinsa Improkatin ABC -Kappaleita ja harjoituksia huilulle. Aikaisemmin Katrilta on ilmestynyt Huiluvelhon käsikirja (2021, BoD) ja Sävel on vapaa! (2013, Riffi) yhdessä Annika Gummerus-Putkisen kanssa. Improvisaatio ja musiikin eri tyylilajit ovat lähellä Katrin sydäntä, ja hänen kirjoistaan välittyy rento ja hauska ote huilun soittamiseen.

Registrera dig för att läsa mer …

Uusikaupunkilainen puupuhaltimia juhliva musiikkifestivaali Crusell-viikko järjestetään 42. kertaa 22.–29.7.2023. Korkeatasoisten kamarimusiikkikonserttien ohella Crusell-viikolla järjestetään vuosittain puupuhaltimien mestarikursseja, joihin saapuvat opettamaan kansainväliset huippumuusikot. Crusell-viikkoon verrattavissa olevaa puupuhallinten juhlaa on kansainvälisestikin vaikea löytää.

Läs mer …

Idea Matka vaaran laelle -kappaleen säveltämiseen syntyi, kun olin pari vuotta sitten kuuntelemassa kahden Länsi-Helsingin musiikkiopistossa opiskelevan huilistin päätöskonsertteja. Silloin huomasin, että tutkintovaatimuksiin kuuluu myös soolohuilukappale, ja minulle tuli mieleen, että kivalle ja sopivan haastavalle sellaiselle saattaisi olla käyttöä laajemminkin.

Registrera dig för att läsa mer …

Uusi huilunsoiton harrastajien kesätapahtuma Helsingin huiluleiri järjestetään ensimmäistä kertaa Ruskeasuon seurakuntakeskus Rastissa 16.-18.6.2023. Lapsille ja aikuisille on omat leirinsä: Lapset leireilevät klo 12-16 ja aikuiset klo 17-20. 

Läs mer …

Suomen Huiluseura järjestää kansallisen Nuori Huilisti - kilpailun 3.-5.11.2023 Espoon Leppävaarassa yhteistyössä Musiikkiopisto Juvenalian kanssa. 

Kilpailun nettisivuilta löydät tiedon kilpailun aikataulusta, sarjoista, säännöistä, palkinnoista ja tuomaristosta. Sarjat-valikosta löydät nyt julkaistut sarjakohtaiset ohjelmistotiedot. Sivut tarkentuvat ja päivittyvät tapahtuman lähestyessä.

Läs mer …

Kesäkuussa vietetään huilunsoiton opettajille suunnattua päivää täydennyskoulutuksen merkeissä. Kokoonnumme tiistaina 6.6.2023 (huomaa päivämäärän muutos) Hämeenlinnassa Verkatehtaan Sibelius-opistolle keskustelemaan pedagogisista ja työhön liittyvistä aiheista avoimessa ilmapiirissä. Tapahtumassa on lisäksi mahdollisuus yksilötuntiin huippuammattilaisen kanssa. Olemme saaneet Sami Junnosen, Annaleena Jämsän ja Elina Raijaksen mukaan tapahtumaan jakamaan osaamistaan. 

Läs mer …

THEOBALD BÖHM -TAPAHTUMA MUSIIKKITALON CAMERATA-SALISSA TI 28.3.2023 KLO 19. VAPAA PÄÄSY!

Saksalainen Ludwig Böhm saapuu Helsinkiin Musiikkitalon Camerata saliin kertomaan kuuluisasta isoisoisoisästään ti 28.3.klo 19.00.  Hän pitää 45 min pituisen englanninkielisen esitelmän, ja Sibelius-Akatemian huiluopiskelijat esittävät Böhmin harvinaisempaa tuotantoa. 

Registrera dig för att läsa mer …

Huilisteja kutsuvat tänäkin kesänä erilaiset musiikkileirit ympäri Suomen. Alla listaus leireistä ja mestarikursseista, joilla annetaan opetusta huilunsoitossa ja/tai orkesterisoitossa. Tarkistathan tarkemmat tiedot muutosten varalta leirien omilta nettisivuilta. Tarjolla on taas roppakaupalla unohtumattomia leirielämyksiä eri puolilla Suomea!

Artikkeli päivittyy.

Läs mer …

Tampere Flute Fest 2023 tuo mukanaan aistinautintoja maailmalta, vuoden teemanaan "Mundo". Avainsananaan kansainvälisyys festivaali avaa ovensa kaikille vierailleen esiintyjistä yleisöön. Kotimaisten taiteilijoiden rinnalla festivaalin monipuolista ohjelmaa ovat toteuttamassa soittajat kaikilta maailman kolkilta. Taiteilijakaartiimme tänä vuonna lukeutuu arvostetuimpia huilisteja ja pedagogeja, muiden muassa Karin Bonelli Wienin filharmonikoista, Jérémie Abergel Hanoverin valtionoopperasta, Sonyn artisti Elisabet Franch, Latin Grammy -ehdokkaat Giovanni Pérez ja Carlos Cano Escribá sekä  Annaleena Jämsä, Enna Puhakka ja Jaana Laasonen. 

Läs mer …

Ludwig Böhm kertoo esi-isänsä Theobald Böhmin elämästä, keksinnöistä ja saavutuksista. Sibelius-Akatemian huiluopiskelijat ja kamaripianistit esittävät Böhmin tuotannosta harvemmin soitettuja herkkupaloja. 

Läs mer …

I’m pretty sure that most teachers and directors who have worked with returning adult flutists will have, at some point, heard phrases like ‘well, I don’t have a good sense of rhythm’ or, ‘My low register is pretty weak and that’s not going to change now’. Collecting internalized beliefs about the fixed nature of one’s abilities is certainly not only practiced by adult learners, but adults have also had a long time to collect those beliefs and practice them very well.

Holding onto these beliefs is like putting on a suit of armor and a pair of sound-cancelling headphones before walking into a rehearsal. They might keep you well protected, but also prevent you from hearing much, and they don’t leave much room to move or grow. When the well-intentioned director tries to help the returning flutist by telling them what to do, the returning flutists probably can’t hear the advice, and everyone can end up frustrated and anxious.

Registrera dig för att läsa mer …

SHS:n juhlavuoden tapahtuma marraskuussa!

Suomen Huiluseura ry järjestää yhteistyössä Musiikkiopisto Juvenalian kanssa ensimmäisen valtakunnallisen Nuori Huilisti -kilpailun 3.-5.11.2023 Espoon Leppävaarassa. 

Läs mer …

Tule soittamaan kanssamme! Järjestämme vuosikokouksen yhteyteen yhteissoittotapahtuman sekä toivotun nuottikirppiksen lauantaina 25.3. Helsingin Pop-Jazz konservatoriolla.

Läs mer …

Saksan Münsterissä järjestetään ensimmäinen kansainvälinen Fürstenau huilukilpailu, International Fürstenau Flute Competition “IFFC”. Kilpailun järjestää GWK-Gesellschaft für Westfälische Kulturarbeit -järjestö ja Münster University of Music. Yhteistyökumppanina on  Münsterin sinfoniaorkesteri, jonka kanssa finalistit pääsevät soittamaan. Kilpailu on avoin 17-30 vuotiaille huilisteille  ja ensimmäinen alkukierros järjestetään videokarsintana. 

Läs mer …