Select your language

News and Articles

Olemme rajanneet Suomen Huiluseuran sisältöä vain jäseniemme käyttöön. Mikäli olet jo seuramme jäsen ja sinulta puuttuu vielä tunnukset sivuille, olethan yhteydessä jäsensihteeriimme. Jos et ole vielä jäsen, käy täyttämässä jäsenhakemuslomake 

Suomen kesässä on huilumusiikkia rikkaasti tarjolla. Konsertoinnin lisäksi suomalaiset huilutaiteilijat ovat myös aktiivisesti järjestämässä musiikkitapahtumia. Näistä nostamme tähän artikkeliin esille kaksi. Jyväskylä Sinfonian huilisti Aapo Järvinen on aisaparinsa pianisti Fanny Söderströmin kanssa vastuussa kuudetta kertaa toteutettavasta Toivakan kamarimusiikkifestivaalista. Ensimmäistä kertaa järjestettävää Sinetän musiikkijuhlaa luotsaa Lapin musiikkiopiston huilunsoiton lehtori Laura Raudaskoski. Esitimme heille muutaman kysymyksen jotta nämä tapahtumat tulisivat tutuksi Suomen huiluväelle.

Register to read more …