Select your language

News and Articles

Olemme rajanneet Suomen Huiluseuran sisältöä vain jäseniemme käyttöön. Mikäli olet jo seuramme jäsen ja sinulta puuttuu vielä tunnukset sivuille, olethan yhteydessä jäsensihteeriimme. Jos et ole vielä jäsen, käy täyttämässä jäsenhakemuslomake 

Saksan Münsterissä järjestetään ensimmäinen kansainvälinen Fürstenau huilukilpailu, International Fürstenau Flute Competition “IFFC”. Kilpailun järjestää GWK-Gesellschaft für Westfälische Kulturarbeit -järjestö ja Münster University of Music. Yhteistyökumppanina on  Münsterin sinfoniaorkesteri, jonka kanssa finalistit pääsevät soittamaan. Kilpailu on avoin 17-30 vuotiaille huilisteille  ja ensimmäinen alkukierros järjestetään videokarsintana. 

Ilmoittautuminen ja esikarsinnan videon lähetys on tehtävä 30 huhtikuuta 2023 mennessä. Kilpailun seuraavat kierrokset ja finaali järjestetään syyskuussa 25.-30.9.2023 paikan päällä.

Kilpailun lautakunta koostuu kansainvälisistä huippuammattilaisista ja mukana on Golo Berg (General Music Director of the City of Münster, Sinfonieorchester Münster), Prof. Davide Formisano (Stuttgart University of Music and Performing Arts), Prof. Stephan Froleyks (Dean of Münster University of Music), Prof. Anne-Cathérine Heinzmann (Folkwang University of the Arts), Prof. Carlo Jans (Conservatoire de Luxembourg), Sarah Louvion (Solo flute Oper Frankfurt, Frankfurter Museumsorchester) ja Dr. Susanne Schulte  (CEO/Artistic Director of GWK-Gesellschaft für Westfälische Kulturarbeit, Münster / Chairwoman of the Jury). 

Videokarsinnan lautakunnassa ovat Prof. Eyal Ein-Habar (Münster University of Music), Prof. André Sebald (Robert Schumann University), Friederike Wiechert-Schüle (Solo flute Sinfonieorchester Münster) ja Tamar Romach (Solo flute Badische Staatskapelle Karlsruhe). 

International Fürstenau Flute Competition on saanut nimensä Münsterissa vuonna 1792 syntyneeltä säveltäjältä ja huilistilta Anton Bernhard Fürstenaulta. Hänen teoksiaan on kilpailun ohjelmistossa jokaisella kierroksella. 

Kilpailun nettisivut löytyvät täältä.

Listätieoja kilpailun säännöistä ja osallistumismaksuista. 

 119 A IFFC Bewerbungsplakat 2023 DINA4