News and Articles

Olemme rajanneet Suomen Huiluseuran sisältöä vain jäseniemme käyttöön. Mikäli olet jo seuramme jäsen ja sinulta puuttuu vielä tunnukset sivuille, olethan yhteydessä jäsensihteeriimme. Jos et ole vielä jäsen, käy täyttämässä jäsenhakemuslomake 

18 March 2023

THEOBALD BÖHM -TAPAHTUMA MUSIIKKITALON CAMERATA-SALISSA TI 28.3.2023 KLO 19. VAPAA PÄÄSY!

Saksalainen Ludwig Böhm saapuu Helsinkiin Musiikkitalon Camerata saliin kertomaan kuuluisasta isoisoisoisästään ti 28.3.klo 19.00.  Hän pitää 45 min pituisen englanninkielisen esitelmän, ja Sibelius-Akatemian huiluopiskelijat esittävät Böhmin harvinaisempaa tuotantoa. 

05 March 2023

Huilisteja kutsuvat tänäkin kesänä erilaiset musiikkileirit ympäri Suomen. Alla listaus leireistä ja mestarikursseista, joilla annetaan opetusta huilunsoitossa ja/tai orkesterisoitossa. Tarkistathan tarkemmat tiedot muutosten varalta leirien omilta nettisivuilta. Tarjolla on taas roppakaupalla unohtumattomia leirielämyksiä eri puolilla Suomea!

Artikkeli päivittyy.

04 March 2023

Tampere Flute Fest 2023 tuo mukanaan aistinautintoja maailmalta, vuoden teemanaan "Mundo". Avainsananaan kansainvälisyys festivaali avaa ovensa kaikille vierailleen esiintyjistä yleisöön. Kotimaisten taiteilijoiden rinnalla festivaalin monipuolista ohjelmaa ovat toteuttamassa soittajat kaikilta maailman kolkilta. Taiteilijakaartiimme tänä vuonna lukeutuu arvostetuimpia huilisteja ja pedagogeja, muiden muassa Karin Bonelli Wienin filharmonikoista, Jérémie Abergel Hanoverin valtionoopperasta, Sonyn artisti Elisabet Franch, Latin Grammy -ehdokkaat Giovanni Pérez ja Carlos Cano Escribá sekä  Annaleena Jämsä, Enna Puhakka ja Jaana Laasonen. 

28 February 2023

Ludwig Böhm kertoo esi-isänsä Theobald Böhmin elämästä, keksinnöistä ja saavutuksista. Sibelius-Akatemian huiluopiskelijat ja kamaripianistit esittävät Böhmin tuotannosta harvemmin soitettuja herkkupaloja. 

27 February 2023

I’m pretty sure that most teachers and directors who have worked with returning adult flutists will have, at some point, heard phrases like ‘well, I don’t have a good sense of rhythm’ or, ‘My low register is pretty weak and that’s not going to change now’. Collecting internalized beliefs about the fixed nature of one’s abilities is certainly not only practiced by adult learners, but adults have also had a long time to collect those beliefs and practice them very well.

Holding onto these beliefs is like putting on a suit of armor and a pair of sound-cancelling headphones before walking into a rehearsal. They might keep you well protected, but also prevent you from hearing much, and they don’t leave much room to move or grow. When the well-intentioned director tries to help the returning flutist by telling them what to do, the returning flutists probably can’t hear the advice, and everyone can end up frustrated and anxious.

16 February 2023

SHS:n juhlavuoden tapahtuma marraskuussa!

Suomen Huiluseura ry järjestää yhteistyössä Musiikkiopisto Juvenalian kanssa ensimmäisen valtakunnallisen Nuori Huilisti -kilpailun 3.-5.11.2023 Espoon Leppävaarassa. 

02 February 2023

Tule soittamaan kanssamme! Järjestämme vuosikokouksen yhteyteen yhteissoittotapahtuman sekä toivotun nuottikirppiksen lauantaina 25.3. Helsingin Pop-Jazz konservatoriolla.

02 February 2023

Saksan Münsterissä järjestetään ensimmäinen kansainvälinen Fürstenau huilukilpailu, International Fürstenau Flute Competition “IFFC”. Kilpailun järjestää GWK-Gesellschaft für Westfälische Kulturarbeit -järjestö ja Münster University of Music. Yhteistyökumppanina on  Münsterin sinfoniaorkesteri, jonka kanssa finalistit pääsevät soittamaan. Kilpailu on avoin 17-30 vuotiaille huilisteille  ja ensimmäinen alkukierros järjestetään videokarsintana. 

26 January 2023

Mitä on suomalainen musiikki? Maamme-laulua urheilukisoissa, Finlandia-hymniä Tähtitorninmäellä vappuna vai hiljaisuutta ja lintujen laulua mökkisaunan edustalla juhannuksena?  Kenties soivan suomalaisuuden ytimestä löytyy Pekka Kuusisto soittamassa Sibeliuksen viulukonserttoa ikuisella loopilla?

30 November 2022

Third Time's the charm!

Twice the Finnish Flute Festival had to be postponed because of Corona restrictions so we were ecstatic when the first day of the festival dawned 7.10.2022.

30 November 2022

Pyynnöstä kirjoitan mietteistäni ja taustatyöstäni itsenäisyyspäivän alla valmistautuessani soittamaan Englundin huilukonserton Tampere Filharmonian solistina.

14 November 2022

Harmaan ja sateisen marraskuun keskellä suuntasin kohti sovittua tapaamista Auli Frigårdin kanssa. Auli eläköityi vuoden 2022 alusta Jalasjärven musiikkiopistosta apulaisrehtorin virasta.

09 September 2022

Finnish Flute Association offers a great campaign also for flute teachers abroad.  You get a festival pass for free when you bring three (3) students to the Finnish Flute Festival 2022 event.

23 August 2022

Taidekaupungin Huiluakatemia on uuden ajan kulttuuritapahtuma. Se tarjoaa kansainvälisen tason taide-elämyksiä ja huilunsoiton ohjausta Mänttä-Vilppulan inspiroivassa ympäristössä. 

15 August 2022

Enrollment for the biggest flute event of the autumn has started and schedule has been published.

The Finnish Flute Association and the Sibelius Academy are organizing the festival in cooperation with Adams Music Center 7.10-9.10.2022 in the lower halls of the Helsinki Music Center.