Artikkelit ja tiedotteet

Suomen Huiluseuran jäsen. Luo oma käyttäjätunnus uusille nettisivuillemme! Nyt sivujen koko sisältö on avoinna kaikille, mutta syyskuusta 2020 alkaen osa artikkeleista suunnataan vain kirjautuneille käyttäjille. Käytä rekisteröityessäsi koko nimeäsi, että sinut voidaan tunnistaa seuran jäseneksi.

Huilistit kertovat kokemuksiaan kuinka työt ja opiskelut saatiin sujumaan tänä poikkeuksellisena aikana.

 

Heli Talvitie, huilunsoiton opettaja Keski-Helsingin musiikkiopistossa

Miten olet toteuttanut tehtävääsi korona-aikana?

heli talvitieOlen opettanut oppilaitani kotoa käsin vaihtelevalla menestyksellä. Aluksi piti saada riittävä välineistö käyttöön molempiin päihin, sekä itselleni että oppilaille. Alustoina olen käyttänyt pääasiassa Zoomia (suosikkini, mikäli oppilaalla on käytössä tietokone ja riittävä nettinopeus) sekä musiikkiopiston Eepos-oppilashallintajärjestelmän kautta Google Meetiä. Olen tämän kevään aikana pitänyt vain yksityistunteja etäopetuksena. Mikäli poikkeustilanne jatkuu seuraavana lukuvuotena, niin seuraavaksi tarvinnee valmistautua myös ryhmäopetuksen toteuttamisen eri vaihtoehtoihin etäopetuksessa.

Mikä on ollut hauskaa etätyöskentelyssä?

Olen päässyt ”kyläilemään” oppilaiden luona virtuaalisesti. Tällä viikolla olemme pitäneet soittotunteja mm. mökillä ja kerrostaloasunnon saunatiloissa. Ennen pääsiäistä pääsin ihailemaan kauniita lumisia maisemia Kuusamoon Rukan lähelle.

Entä mikä haasteellista?

Alun sokkivaiheen jälkeen olen alkanut jo tottua ajoittain huonosti toimiviin nettiyhteyksiin. Ihan kaikki eivät välttämättä ymmärrä vieläkään, että vaikka opettajalta tulee hyvää soundia koteihin päin, niin jotta oppilaan soitosta voisi kuulla samalla tavalla tarkemmin sävyjä toiseen suuntaan, tulisi myös oppilaan panostaa mahdollisuuksien mukaan välineistön laatuun ja nettinopeuteen. Jos kotona on vaihtoehtona valita kännykkä tai läppäri, niin ehdottomasti jälkimmäinen kannattaa ottaa käyttöön. Vaikka kännykkä olisikin luontevampi ja helpompi valinta, se on monelta osin hyvin rajallinen. Mainitsemani Zoom ja Meet toimivat ominaisuuksiensa puolesta parhaiten tietokoneella. Musiikin välittäminen vaatii laitteilta muutenkin paljon enemmän kuin pelkkä puhe.

Mitä otat mukaan lähityöskentelyyn palatessa?

Suurin osa oppilaista on tallentanut valmistamiaan teoksia tai osia niistä,  etydeitä ja asteikkoja puhelimellaan (toimii tähän tarkoitukseen hyvin) joko äänitiedostoina tai videoina. Osa lähettää niitä minulle suoraan WhatsAppin kautta ja osa tallentaa omalle YouTube-tilille piilotettuna linkkinä. Äänenlaatu on paljon parempi näillä tallenteilla kuin mihin paraskaan etäyhteys on pystynyt. Valmiit tallenteet jäävät samalla oppilaalle muistoksi ja eräänlaiseksi soittopäiväkirjaksi muistiin.

Minä olen vastaavasti tallentanut oppilaille tavallista enemmän mm. etydeitä ja nuorimmille VIVO-huiluvihkon kappaleita. Ylimääräistä aikaa näihin opettajan tallentamisiin ei mene, kun ne tehdään soittotunnin yhteydessä, samalla kun muutenkin soittaisin oppilaalle malliksi.


katharine haoKatharine Hao, studying in Sibelius Academy

How have you done your work/studies during the Corona time?

I had a few online pedagogy lectures and taught once in a while, but other than that, my first few weeks were a blur. I didn't have the motivation to practice properly, and spent a lot of time going on long walks and feeling lost. 

After some time adjusting, I decided to volunteer and take on a few new students who were in special circumstances, and I discussed a deadline for my thesis with my advisor. Flute practice comes and goes in waves, but for now I feel motivated again to play. Online lessons with my teacher help me stay on track. 

What has been positive/fun?

Every situation has a silver lining, and I have come to appreciate a lot of things I used to overlook before. I discovered more around the area where I live because of my frequent walks. I also became more disciplined and got better at things I used to dread, like cooking. I can allow myself the time to do things I have always wanted to do but put off, like painting or learning to ride a bike (yikes!) It's become easier to find peace with the small happinesses in my life. 

Lastly, I have really loved hearing from friends all over the world. Everyone is checking in and supporting each other. It is a lovely reminder that I'm never alone. 

What has been difficult/challenging?

I am a social person who really thrives on being busy. Pulling the plug so suddenly made me question a lot of things about my life. My mood still goes up and down in waves, but I have become much more forgiving towards myself. I can still be really hard on myself on a day where I am not very productive--it's a constant battle! To keep myself going during this time, I gave myself a checklist of goals to complete each week. Every teacher and friend I have spoken to has been reminding me that it's okay to feel low and take time for myself. It took a while for me to really believe that. 

What are the good practices you will take along when we get back to normal?

Sometimes, I get this feeling that I'm never working hard enough, and that there is always someone working harder out there. I think it's a common worry among musicians because our practice is never done. I used to stress practice a lot. Now, instead of being frustrated that I am far from reaching the place I want to be, I am appreciative of how far I have come. Practice is more relaxed and enjoyable. 

For someone like me, who is used to always pushing themselves to the limit and constantly running around, it's nice to slow down the pace and reset everything. It's a good reminder of why I like doing what I do, and how I really want to live my life. 


Erica Nygård, Stämledare i flöjt i Vasa stadsorkester och kantor i Vörå församling

erica nygardHur har du utfört din arbetsuppgift under coronatiden?

Under koronatiden har vår orkester gjort korta inlägg med olika teman på Facebook. Själv har jag grävt i byrån och övat in samt bandat solostycken som jag inte tidigare har spelat för orkestern. Vi har också haft en programplaneringsgrupp i orkestern och planerat ett alternativt program för hösten om situationen fortsätter.
I kyrkan har vi sänt gudstjänsterna via lokal-tv utan församling närvarande.

Vad har varit kul i distansarbetet?

Det har personligen varit nyttigt med mera egen tid för teknikövningar i distansarbete. Jag köpte nämligen en ny flöjt ifjol och har nu haft bra med tid att spela in mig på den.
Har dessutom lärt mig mycket om det digitala, eftersom allt gått via internet.

Vad har varit tråkigt?

Det har varit tråkigt att man inte kunnat musicera tillsammans i samma utsträckning även om det har varit trevligt att göra musik tillsammans över nätet.

Vad kommer du att ta med dig då du återvänder till att närjobba?

Tycker att vi i fortsättningen också borde hålla kontakt med vår (orkesterns) publik via sociala medier och dela musikaliska inlägg åt dem.